מה זה בעצם בד באטיק? מה אפשר לעשות איתו ומה עושה אותו כל כך מיוחד? 

בדי באטיק הם בדי כותנה העוברים צביעה ו"הדפסה" בעבודת יד מאוד מיוחדת.
בד שמיוצר בשיטת צביעת באטיק (באנגלית: Batik) עובר מספר שלבים עד לתוצאה הסופית. בשיטה זו הצביעה נעשית בהדרגה – ראשית מיישמים את צבע הבסיס של הבד, בין אם בטבילה באמבטית צבע או ביישום ידני של הצבע על הבד. לאחר מכן משתמשים בחותמות נחושת עם שעווה – השעווה מגנה על הבד בזמן שטובלים אותו בצבע נוסף והדוגמה של החותמת נוצרת על הבד. 
לבסוף, הבד עובר שטיפה ניקוי וייבוש על מנת להוריד את כל השעווה ולייצב את הצבע על הבד. 

בשיטה זו אפשר להגיע לשילוב צבעים מיוחד וייחודי, הנוצר משילוב הצבעים ביחד. מכיוון שכל העבודה היא עבודת יד, כל בד שונה קצת מקודמו והוא למעשה יחיד מסוגו. זו שיטה שדורשת מחשבה ומיומנות מדוייקת ולפעמים נראית ממש כמו ציור. 
הבדים נחלקים לשני סוגים, כאלה שיש עליהם צבע "חלק", כלומר ללא דוגמה וכאלה שעוברים הטבעה עם חותמות וממש נוצר "הדפס" על הבד שהוא הדוגמה. 

ומה עם הבד עצמו? 
ברור שבד שעובר כל כך הרבה שלבים של עבודה חייב להיות בד איכותי. בדי הבאטיק הם בדי 100% כותנה מובחרת. תכונות כמו צפיפות חוטים גבוהה, אריגה מדוייקת ורכות לצד עמידות – מציבות את בדי הבאטיק כסוג בדים המובילים מבחינת איכות ונראות בבדי הכותנה. 
בדי באטיק מתאימים לכל מטרה כמעט – בגדים, מוצרי תינוקות, טקסטיל לבית, יצירה (טלאים), אביזרי אופנה ועוד. קראו את הפוסט שלנו "דברים שאפשר לעשות עם בדי כותנה איכותיים".

אצלנו בבד רץ דיזיין תוכלו למצוא מבחר עצום של בדי באטיק מבית אחד המותגים המובילים בארה"ב בתחום בדי הבאטיק: Anthology Fabrics – מעצבי הבית של המותג אחראים על עיצוב והמצאת דגמים חדשים בכל עונה. כל דגם מיוצר בכמות מוגבלת (למעט באטיק חלק) ולרוב אין חזרה על דגמים משנים קודמות – עוד אלמנט שהופך את הבד ליחיד מסוגו. 

בתמונות למטה אפשר לראות את תהליך הייצור של הבאטיק, החל מהכנת חותמת נחושת לפי הדוגמה, הטבעת החותמת והשעווה ועד סוף הצביעה שמסתיימת בייבוש הבד. 

כדאי גם לצפות בוידאו בסוף הפוסט, על תהליך הצביעה של הבד בסדנאות של Anthology Fabrics באי הקסום באלי, שם הכל נעשה בשיטות קלאסיות בעבודת יד. 

התמונות בעמוד באדיבות Anthology Fabrics

תפריט נגישות