בד הוא יריעה העשויה מסיבים טבעיים, כמו הכותנה או מסיבים מלאכותיים, כמו הפוליאסטר.

רובנו משתמשים בבד לטכניקות תפירה. תעשיית התפירה נחשבת מבין העתיקות בחברה האנושית, אולם במשך השנים, תעשיית הייצור השתכללה ועברה מתפירה ידנית לתפירה בצורה מכנית בשילוב טכנולוגי.

שימושים שונים

הבד משמש למגוון של תחומים, השימוש הבולט מבניהם – יצירת ביגוד והלבשה. סוגי הבדים משתנים החל שימוש במרקמים, דרך אופן הייצור שלהם ובתחושה הגופנית שהם מעניקים בעת לבישתם. ערכם של בדים משתנים בהתאם לפרמטרים שונים שמקובלים בעולמות הכלכליים כמו ביקוש והיצע, וכן בהתאם לסוג הבד, אופן הפקתו וממדי ערך נוספים.

אולם לא רק פריטי ליבוש הבדים קיימים. שימוש נוסף שנעשה בבדים – יצירת בדי ריפוד מרהיטי חוץ וגן ועד לכריות. קיימים סוגי סיבים ובדים שונים .

הכירו את סוגי הבדים הפופולריים

כותנה Cotton – מהבדים הנפוצים ביותר בעולם, עשוי מצמח הכותנה ומשמש לעשיית בגדים רבים, בעיקר בארצות החמות, משום שהוא סופג זיעה ולחות, גם בישראל. לרוב, ייעשה בו שימוש לבגדים קלים זאת משום שבד הכותנה נחשב לבד נעים מאוד, מעט כבד ו'נושם'. בנוסף, הכותנה זולה מאוד ונפוצה מאוד.

פליז Fleece – או פליס, זהו בד יחסית "צעיר", תוצר של תעשיית מחזור הפלסטיק שבעשורים הראשונים תופסת תאוצה. הפליז הוא תוצר של סיבי פוליאסטר החומר שממנו מורכבים בקבוקי שתייה מפלסטיק. ניתן ליצור שמיכות, מעילים, חולצות .

פלנל – סוג של בד ארוג וגס מאוד, שבעבר היה מצמר וכיום עשוי מצמר, מכותנה או מסיב סינתטי. משמש בעיקר לעשיית מצעים, פיג'מות, בגדים ולבדים מחממים. כיום, מכניסים חולצה עם הדפס משבצות כחולת פלנל. (חולצת T) לא פעם מיוצר גם בדוגמת טארטן אשר נפוצה גם בשמלות הסקוטיות.

קווילט – מתאים בעיקר לשימוש בעבודות טלאים, מוצרים לעיצוב הבית כמו כריות, ריפוד כיסאות וכורסאות, שמיכות וטקסטיל איכותי לבית, לרוב מפות שולחן ורנרים. בד המיוצר מ100% כותנה, איכותי וחזק. נשמר לאורך זמן רב. זהו בד מבוקש לעומת בדי כותנה זולים, אחוז ההתכווצות של הבד פחות באופן משמעותי מאוד, צבע עמיד לרוב וניתן לכבס אותם עם בדים אחרים ללא חשש מזליגת צבע. נעשה שתי צורות טכניקה : ידנית ובעזרת מכונה.

קנבס – בד מחוספס מאוד, מלא סיבים, בעל צבע חום-אפרפר. נחשב זול מאוד זאת משום שהוא איננו עובר עיבוד רבו משמש הן כבסיס לבגדים והן כמשטח ציור בקרב אומנים רבים.

הקשיבו ללבכם וסמכו על הטעם ועל חוש המישוש שלכם ובחרו את הבד הנכון.

בבד רץ תוכלו למצוא את כל סוגי הבדים המופיעים כאן במאמר וליהנות ממגוון רחב של סוגי בדים, בדי ריפוד העשויים מחומרי גלם איכותיים, חזקים, עמידים לאורך זמן ללא שום חשש.

שלכם, בד רץ.

תפריט נגישות